Facebook:
- Чатът може да е свободен или достъпен само за хора, отговарящия на определен критерий;
- Недоброжелателни коментари могат да бъдат изтрити след публикуването им
Практически примери и функционалности
Стрийминг платформата е софтуерно решение или уеб базирано приложение, което приема и излъчва видео поток. Излъчваното съдържание може да се гледа в реално време и на запис, без да е необходимо сваляне на видеото. Всяка стрийминг платформа има различни възможности за конфигурация.
Стрийминг платформите се делят на 2 категории:
>>>Можете да се запознаете с предимствата и недостатъците на най-разпространените стрийминг платформи тук.
1. Видео резолюция
Видео резолюцията е броят пиксели, които съставят изображението. Колкото повече са пикселите, толкова по-ярка ще е картината. Повечето стрийминг платформи предлагат излъчване във Full HD (1 080 p), която се поддържа от всички съвременни устройства и дава добро качество на изображението.
Някои платформи като YouTube и bg.live by STREAMER.BG предлагат и 4К видео излъчване, което е с 4 пъти повече пиксели от FullHD.
2. Адаптивен битрейт
Той позволява гъвкав избор на качеството на изображение спрямо техническите възможности на устройството и бързината на интернета.
3. Latency (латентност)
Забавянето на сигнала между времето, в което едно действие се случва и достигането на картината до зрителя може да бъде различно. Типичното забавяне е между 30 и 60 секунди. Много от стрийминг платформите предлагат по-ниска латентност, но така рискувате буфериране и/или по-ниско качество на картината. Спрямо типа събитие можете да прецените доколко е решаващо забавянето за Вас. При събития, изискващи висока интерактивност можете да заложите на low latency.
Стрийминг платформите на социалните мрежи безплатно предлагат необятна възможност за сървърна натовареност.
При специализираните стрийминг платформи най-често имате пакет с включени определен брой едновременни зрители и при по-голяма натовареност се таксува реалния или очаквания трафик.
Лендинг страница:
Платформата на bg.live by STREAMER.BG предлага създаване по шаблон на специлизирана лендинг страница. Тя включва:
Чат:
Най-често срещаната форма на интерактивност е чата. Лайв стрийминг платформите имат различни механизми за филтрация/модерация на коментарите.
Анкети:
Анкетите са удобен инструмент за сондиране на мнение. Често организаторите на събития ползват sli.do, като посетителите и онлайн зритетелите се логват в едноименната страница.
В случай че не сте запознати, Sli.do не е стрийминг платформа, а е много добър инструмент за получаване на обратна връзка. Отскоро те позволяват вграждане на стрийм в техния портал. Т.е. можете да изберете стрийминг платформа и да вградите излъчването в sli.do.
По отношение на самите стрийминг платформи, ето кои предлагат анкети:
Facebook:
Анкетите се създават преди самия стрийм и стоят заредени, докато не ги публикувате. Самите анкети излизат върху видеото и зрителите лесно могат да отговорят. Основният недостатък на функционалността е, че не работи добре и често анкетите не излизат при публикация.
YouTube не предлага анкети
Vimeo: анкетите се показват отстрани на плейъра, където се помещава и чата. Както във Facebook, така и тук, анкетите се създават преди излъчването и се публикуват в искания момент. След края на анкетата имате възможност просто да я затворите или да публикувате резултатите.
bg.live by STREAMER.BG: работи със sli.do интеграция, която позволява създаване на анкети подо формата на избор на опция или ранкинг. Като опция, резултатите могат да се показват в стриийма.
Всяка технология има своите предимства и недостатъци, но при избора на стрийминг платформа има няколко важни въпроса, които могат да Ви насочат:
STREAMER.BG
ул. Искър 33
1000 София
България
Вашето запитване беше изпратено успешно!